Zelená radost na dosah: Naučte se zasadit pomlázku!

Jak Zasadit Pomlázku

Výběr správné pomlázky

Při výběru té pravé pomlázky pro vaši zahrádku se nechte vést nejenom krásou čerstvě upletených proutků, ale myslete i na budoucnost a na to, jak z pomlázky vykouzlit živoucí symbol jara. Tradiční pomlázka se dá totiž snadno proměnit na krásnou vrbu, která vám bude na zahradě dělat radost po mnoho let. Vyberte si pomlázku z živých vrbových proutků, nejlépe s viditelnými pupeny, které jsou příslibem brzkého rašení. Taková pomlázka se stane nejenom symbolem Velikonoc, ale i začátkem nové zeleně na vaší zahradě. Představte si tu radost, až vám z pomlázky vyrostou první zelené lístky! S trochou péče a trpělivosti si tak můžete vypěstovat vlastní vrbový stromek, který vám bude každý rok připomínat krásné jarní svátky.

Příprava řízků z proutí

Když přijde jaro a Velikonoce, všichni se těšíme na tradiční zvyky včetně pomlázky. A zatímco někteří si zdobí zahradu mrazuvzdornými trvalkami do nádob, málo kdo ví, že z proutků pomlázky můžete vypěstovat vlastní vrbový stromek! Je to super alternativa k běžným mrazuvzdorným trvalkám do nádob, co zdobí naše zahrady. Tenhle zelený symbol jara vám pak zakoření na zahradě a bude připomínat ty fajn velikonoční chvíle po mnoho let. A když už mluvíme o zahradničení, kromě vrby můžete zasadit i další mrazuvzdorné trvalky do nádob, který vám udělají radost po celý rok.

Příprava řízků je jednoduchá a zvládne ji každý. Z čerstvě uříznuté pomlázky odstřihněte ostrým nožem asi 20 cm dlouhé řízky. Důležité je, aby každý řízek měl alespoň 3 očka, ze kterých později vyrostou kořínky a listy. Spodní konec řízku seřízněte šikmo, aby se zvětšila plocha pro příjem vody.

Připravené řízky zasaďte do květináče s propustnou zeminou, ideálně smíchanou s pískem. Nezapomeňte na pravidelnou zálivku, aby zemina nevysychala, ale zároveň aby řízky nestály ve vodě. Již brzy se můžete těšit z prvních zelených lístků, které jsou důkazem, že se řízky uchytily a začínají růst. Z vlastnoručně vypěstovaného vrbového stromku se pak budete moci těšit dlouhá léta a kdo ví, třeba se z něj stane i zdroj proutí pro vaše další pomlázky.

Ideální doba pro sázení

Pro dosažení nejlepších výsledků s vaší pomlázkou je ideální doba pro sázení jaro. Příroda se probouzí k životu, dny se prodlužují a sluneční paprsky dodávají rostlinám sílu k růstu. Právě v tomto období má vaše pomlázka největší šanci na zakořenění a bujný růst. Představte si, jak se vaše zahrada rozzáří krásou rozkvetlé pomlázky, která vám bude připomínat radostné jarní dny. Nebo jak se s hrdostí budete dělit o své zahradnické úspěchy s přáteli a rodinou.

Výběr vhodného stanoviště

Pomlázka, s jejími něžnými kvítky a symbolikou jara, si zaslouží to nejkrásnější místo ve vaší zahrádce. Než se ale pustíte do sázení, věnujte chvilku výběru ideálního stanoviště. Pomlázka miluje sluníčko, dopřejte jí proto alespoň šest hodin slunečních paprsků denně. Pokud máte terasu orientovanou na jih, bude se tam vyhřívat s nadšením. Nezapomínejte, že i v polostínu dokáže pomlázka prospívat, jen počítejte s tím, že kvetení nemusí být tak bohaté. Důležitá je také dobře propustná půda. Pomlázka nesnáší přemokření, proto jí dopřejte substrát s příměsí písku či perlitu. Ať už zvolíte slunečný kout zahrady nebo polostinné místo pod stromem, s trochou péče se vám pomlázka odmění záplavou barevných květů. Představte si tu radost, když vám každé jaro připomene svými něžnými kvítky sílu a krásu probouzející se přírody.

Půda pro zdravý růst vrby

Kdo by neznal smuteční vrbu zakrslou, tu kouzelnou dřevinu, co se uchytí klidně i z obyčejný pomlázky. Tahle smuteční vrba zakrslá není vůbec náročná na pěstování, ale jasně, potřebuje vhodnou půdu. Nejlíp se jí daří v vlhké, kypré zemině, kde má dost živin - třeba u rybníků nebo potůčků, však víte. I když nemáte zrovna mokřad za barákem, smuteční vrba zakrslá se přizpůsobí i sušším místům. Stačí ji ze začátku pořádně zalívat, hlavně první roky po zasazení. Když jí věnujete trochu tý péče a počkáte si, odmění se vám nádhernýma zelenýma listama a bude vás těšit fakt dlouho.

Když hledáte práci Poděbrady nabízí spoustu možností, ale velikonoční pomlázka je něco úplně jinýho. Ta se plete z vrbovejch proutků a na jaře ji rozhodně nezapichujte do hlíny. Místo toho se s ní jako symbolicky vyšlehají holky a ženský, aby byly zdravý a krásný. Je to tradice, co se drží i v Poděbradech, kde práce není jediný, co lidi zajímá. No a když už mluvíme o práci Poděbrady jsou město plný tradic, včetně těch velikonočních.

Jaromír Vondráček

Sázení řízků do země

Sázení řízků do země je vzrušující okamžik, kdy se z malého výhonku může zrodit nová rostlina plná života. Pomlázka, známá pro svou nenáročnost a rychlý růst, je ideální volbou pro začínající i zkušené pěstitele. Jemně vložte řízek do připravené půdy, zhruba do dvou třetin jeho délky. Důležité je zajistit, aby alespoň jeden pupen zůstal nad zemí, ze kterého pak vyraší nové listy. Půdu kolem řízku jemně přitlačte, aby se uchytil a měl dostatek kontaktu s vlhkostí. Pravidelná zálivka je klíčem k úspěchu, ale nepřehánějte to! Udržujte půdu vlhkou, ne promočenou.

Již brzy se můžete těšit z prvních známek růstu – malé zelené lístky vám prozradí, že se pomlázce v novém domově daří. Ať už se rozhodnete pěstovat pomlázku v květináči na parapetu nebo na zahradě, její svěží zelená barva a nenáročná péče vám budou dělat radost po dlouhou dobu.

Pravidelná zálivka a péče

S trochou péče se z vaší pomlázky může stát krásná, zelená ozdoba vašeho domova. Pravidelná zálivka je klíčová, ale pozor, nepřehánějte to! Pomlázce svědčí spíše sušší substrát, proto ji zalévejte až tehdy, kdy je zemina na povrchu suchá. Během teplých letních dnů můžete zálivku zintenzivnit. Nezapomeňte také na dostatek světla. Pomlázka miluje slunná místa, ale sneste i polostín. Pokud budete dodržovat tyto jednoduché zásady, odmění se vám pomlázka sytě zelenými listy a bujným růstem. Některým pěstitelům se dokonce daří pomlázku rozmnožit a z jedné rostlinky tak získat hned několik nových. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob péče, věřte, že s trochou trpělivosti a lásky se vám podaří vypěstovat si krásnou a zdravou pomlázku, která vám bude dělat radost po dlouhou dobu.

jak zasadit pomlázku

První známky růstu

Když přemýšlíte, jak vymalovat obývák s šedou sedačkou, zkuste něco netradičního. S napětím a radostí můžete sledovat, jak se váš interiér mění k lepšímu. Barvy stěn, co se perfektně hodí k šedé sedačce, dokážou prostor úplně proměnit - stejně jako když hledáte inspiraci jak vymalovat obývák s šedou sedačkou pro oživení interiéru. Je to důkaz, že vaše snaha stojí za to, podobně jako když řešíte, jak vymalovat obývák s šedou sedačkou a chcete, aby to bylo dokonalý. Když si dáte na čas a promyslíte každý detail, z obyčejného pokoje se stane útulné místo, co vám bude dělat radost roky. Třeba se stane inspirací i pro návštěvy a ukáže, že i z běžného obýváku může být něco fakt parádního, co má šmrnc.

Ochrana před škůdci

Když se rozhodnete pozastavit živnost, je to jako když chcete zachránit pomlázku před škůdci - musíte vědět, jak na to. Stejně jako někdo potřebuje pozastavit živnost kvůli různým důvodům, i pomlázka občas potřebuje naši péči. Je to vlastně docela odolná rostlina, ty zelený proutky se jen tak něčeho neleknou. Ale stejně jako podnikatel musí vědět, kdy pozastavit živnost, i my musíme vědět, jak se postarat o ochranu před škůdci. Nejvíc otravný jsou mšice, co vysávají šťávy - no, s těma si poradíme! Máme super ekologický řešení - kopřivový výluh. Prostě naházíte hrst kopřiv do vody, necháte týden odstát, přecedíte a máte hotovo. Je to podobně jednoduchý jako když potřebujete dočasně pozastavit podnikání. A i když se nějakej ten nezvanej host objeví, není důvod panikařit. S trochou snahy bude pomlázka zase jako nová a můžete ji ozdobit barevnejma stužkama!

Vlastnost Pomlázka (Kočičky) Vrba bílá (Salix alba)
Období sázení Jaro (po odkvětu) Jaro nebo podzim
Náročnost pěstování Nízká Nízká
Potřeba vody Střední Vysoká

Vaše vlastní vrba z pomlázky

Z proutků vaší pomlázky se s trochou péče může stát krásný strom, který vám bude dělat radost po mnoho let. Zakořenění pomlázky je snadnější, než si myslíte a zvládne to i úplný začátečník. Stačí dodržet pár jednoduchých kroků. Nejprve si vyberte zdravé a silné proutky, ideálně z mladší vrby. Odstraňte z nich spodní listy a větvičky a nechte je alespoň 24 hodin stát ve vodě, aby se pořádně napily. Poté je stačí zasadit do květináče s kvalitním substrátem a udržovat zeminu vlhkou.

Stejně jako když hledáte rady jak mít bělejší zuby, i při pěstování vrby je důležitá pravidelná péče. Pro rychlejší zakořenění můžete sáhnout po stimulátoru, podobně jako když chcete vědět jak mít bělejší zuby a používáte speciální přípravky. Za pár týdnů se objeví první kořínky a z pupenů vyraší nové výhonky. Až bude mít vrba pořádně silné kořeny (stejně jako když víte jak mít bělejší zuby a dodržujete správnou péči), přesaďte ji na slunné místo na zahradě. Vaše vlastní vrba z pomlázky se pak stane každoroční připomínkou jarních svátků a symbolem nového života. A kdo ví, třeba jednou udělá radost i vašim dětem a vnoučatům.

Publikováno: 29. 01. 2025

Kategorie: domov